Election 2022

2022 MARCH 1st DEMOCRATIC PRIMARY 


Office Name Office Type Candidate Name
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 12 FEDERAL TREY J. HUNT
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 24 FEDERAL DERRIK T. GAY
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 24 FEDERAL JAN MCDOWELL
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 24 FEDERAL KATHY FRAGNOLI
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL JASMINE CROCKETT
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL ARTHUR DIXON
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL JANE HOPE HAMILTON
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL VONCIEL HILL
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL DR. KEISHA LANKFORD
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL BARBARA MALLORY CARAWAY
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL JESSICA MASON
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL ABEL MULUGHETA
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 30 FEDERAL ROY WILLIAMS JR.
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 33 FEDERAL MARC VEASEY
U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 33 FEDERAL CARLOS QUINTANILLA
GOVERNOR STATEWIDE BETO O'ROURKE
GOVERNOR STATEWIDE MICHAEL COOPER
GOVERNOR STATEWIDE JOY DIAZ
GOVERNOR STATEWIDE INOCENCIO (INNO) BARRIENTEZ
GOVERNOR STATEWIDE RICH WAKELAND
LIEUTENANT GOVERNOR STATEWIDE MIKE COLLIER
LIEUTENANT GOVERNOR STATEWIDE MICHELLE BECKLEY
LIEUTENANT GOVERNOR STATEWIDE CARLA BRAILEY
ATTORNEY GENERAL STATEWIDE MIKE FIELDS
ATTORNEY GENERAL STATEWIDE JOE JAWORSKI
ATTORNEY GENERAL STATEWIDE ROCHELLE MERCEDES GARZA
ATTORNEY GENERAL STATEWIDE LEE MERRITT
ATTORNEY GENERAL STATEWIDE S. "TBONE" RAYNOR
COMPTROLLER OF PUBLIC ACCOUNTS STATEWIDE JANET T. DUDDING
COMPTROLLER OF PUBLIC ACCOUNTS STATEWIDE TIM MAHONEY
COMPTROLLER OF PUBLIC ACCOUNTS STATEWIDE ANGEL LUIS VEGA
COMMISSIONER OF THE GENERAL LAND OFFICE STATEWIDE MICHAEL LANGE
COMMISSIONER OF THE GENERAL LAND OFFICE STATEWIDE JAY KLEBURG
COMMISSIONER OF THE GENERAL LAND OFFICE STATEWIDE JINNY SUH
COMMISSIONER OF THE GENERAL LAND OFFICE STATEWIDE SANDRAGRACE MARTINEZ
COMMISSIONER OF AGRICULTURE STATEWIDE SUSAN HAYS
COMMISSIONER OF AGRICULTURE STATEWIDE ED IRESON
RAILROAD COMMISSIONER STATEWIDE LUKE WARFORD
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 3 STATEWIDE ERIN A. NOWELL
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 5 STATEWIDE AMANDA REICHEK
JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 9 STATEWIDE JULIA MALDONADO
JUDGE COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 5 STATEWIDE DANA HUFFMAN
JUDGE COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 6 STATEWIDE ROBERT JOHNSON
STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 11 STATEWIDE JAMES WHITFIELD
STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 11 STATEWIDE "DC" CALDWELL
STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 11 STATEWIDE LUIS MIGUEL SIFUENTES
STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 13 STATEWIDE AICHA DAVIS
STATE SENATOR, DISTRICT 9 STATEWIDE GWENN BURUD
STATE SENATOR, DISTRICT 10 STATEWIDE BEVERLY POWELL
STATE SENATOR, DISTRICT 12 STATEWIDE FRANCINE LY
STATE SENATOR, DISTRICT 12 STATEWIDE FERDI MONGO
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 90 STATEWIDE RAMON ROMERO, JR.
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 92 STATEWIDE TRACY SCOTT
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 92 STATEWIDE SALMAN BHOJANI
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 92 STATEWIDE DINESH SHARMA
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 93 STATEWIDE KC CHOWDHURY
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 94 STATEWIDE DENNIS SHERRARD
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 95 STATEWIDE NICOLE COLLIER
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 97 STATEWIDE CHRISTOPHER RECTOR
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 97 STATEWIDE LAURIN MCLAURIN
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 98 STATEWIDE SHANNON ELKINS
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 99 STATEWIDE MIMI COFFEY
STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 101 STATEWIDE CHRIS TURNER
DISTRICT JUDGE, 141ST JUDICIAL DISTRICT DISTRICT RACE STEFANIE KLEIN
DISTRICT JUDGE, 323RD JUDICIAL DISTRICT DISTRICT RACE FRANK ADLER
DISTRICT JUDGE, 324TH JUDICIAL DISTRICT DISTRICT RACE CRYSTAL GAYDEN
CRIMINAL DISTRICT JUDGE  #4, TARRANT COUNTY DISTRICT RACE SAM WILLIAMS
CRIMINAL DISTRICT ATTORNEY DISTRICT RACE TIFFANY BURKS
CRIMINAL DISTRICT ATTORNEY DISTRICT RACE ALBERT JOHN ROBERTS
CRIMINAL DISTRICT ATTORNEY DISTRICT RACE LAWRENCE "LARRY" MEYERS
COUNTY JUDGE, TARRANT COUNTY COUNTY RACE DEBORAH W. PEOPLES
COUNTY JUDGE, TARRANT COUNTY COUNTY RACE MARVIN SUTTON
JUDGE, COUNTY CRIMINAL COURT #5 COUNTY RACE LESA PAMPLIN
JUDGE, COUNTY CRIMINAL COURT #6 COUNTY RACE EBONY M. TURNER
JUDGE, COUNTY CRIMINAL COURT #7 COUNTY RACE MARQ CLAYTON
PROBATE COURT #2 COUNTY RACE ALISHA DARDEN
DISTRICT CLERK COUNTY RACE SYED HASSAN
COUNTY CLERK COUNTY RACE LINSEY FAGAN
COUNTY COMMISSIONER, PRECINCT #2 COUNTY RACE ALISA SIMMONS
COUNTY COMMISSIONER, PRECINCT #2 COUNTY RACE RUBY FAYE WOOLRIDGE
COUNTY COMMISSIONER, PRECINCT #4 COUNTY RACE CEDRIC C. KANYINDA
JUSTICE OF THE PEACE, PRECINCT 2 DISTRICT RACE JECA WILLIAMS
JUSTICE OF THE PEACE, PRECINCT 4 DISTRICT RACE RODNEY LEE
JUSTICE OF THE PEACE, PRECINCT 5 DISTRICT RACE SERGIO L. DELEON
JUSTICE OF THE PEACE, PRECINCT 7 DISTRICT RACE KENNETH D. SANDERS
JUSTICE OF THE PEACE, PRECINCT 8 DISTRICT RACE STEPHANIE WILSON
JUSTICE OF THE PEACE, PRECINCT 8 DISTRICT RACE LISA R. WOODARD